Home » ورشکستگی و 5 راه جلوگیری از آن هنگام راه اندازی یک شرکت جدید

ورشکستگی

ورشکستگی و 5 راه جلوگیری از آن هنگام راه اندازی یک شرکت جدید

راه اندازی کسب و کار خود یکی از هیجان‌انگیزترین تصمیماتی است که می‌توانید بگیرید. اما پیروی از قوانین و رعایت برخی ملاحظات کلیدی برای جلوگیری از مواجهه با مسائل مالی که ممکن است منجر به ورشکستگی شود، ضروری است. در اینجا پنج عامل وجود دارد که باید هنگام مدیریت امور مالی خود به عنوان یک استارتاپ به خاطر داشته باشید:

1- یک برنامه عمل واضح تنظیم کنید

برای موفقیت پروژه خود باید یک برنامه عملیاتی تنظیم کنید که تمام جزئیات، از جمله قوانین و مقررات روشن و روش کار را توضیح دهد. بر اساس یک طرح تجاری جامع خوب، یک شرکت قادر خواهد بود تصمیمات هوشمندانه‌ای در رابطه با مکان، قیمت گذاری و سرمایه گذاری بگیرد. بدون یک طرح تجاری خوب، هیچ وام بانکی وجود نخواهد داشت و هیچ کس پول خود را در چنین پروژه‌هایی سرمایه گذاری نخواهد کرد.

اگر تمام وظایف قانونی و مالی پروژه خود را ندانید، در نهایت دچار مشکل خواهید شد و معمولاً قبل از بروز هر مشکلی، مشاوره حقوقی و حسابداری باعث جلوگیری از ضرر و زیان می‌شود و هزینه کمتری دارد.

2- تمرکز بر کیفیت محصولات/خدمات (و همچنین علاقه بازار)

یک محصول یا خدمات اساس هر کسب و کاری است. با این حال، اگر کیفیت محصول یا خدمات ارائه شده کمتر از انتظار مشتریان باشد و یا محصول دیگری در بازار وجود داشته باشد که بهتر و مقرون به‌صرفه‌تر باشد،قطعا محصول خریداری نخواهد شد. یک محصول یا خدمات قوی و معتبر ایجاد کنید که دارای مزیت رقابتی باشد، مشتریان فعلی خود را حفظ کنید (ریتارگتینگ) و روی هدف قرار دادن بیشتر تمرکز کنید.

3- زیاد قرض نگیرید

در حالت ایده آل، ممکن است انبوهی از پس‌انداز و دارایی پنهان داشته باشید که به شما در ساخت پروژه کمک می‌کند. اما به احتمال زیاد مجبور خواهید بود مقداری پول وام بگیرید. بانک‌ها و مؤسسات مالی سعی می‌کنند بدهی بیشتری بفروشند. آن‌ها تلاش می‌کنند تا در این زمینه جذاب به نظر برسند و اینکه چگونه می‌توانند شکاف‌های نقدینگی شما را با بدهی‌ها پر کنند. زمانی که در برخی دوره‌های اقتصادی، بازار در حال انقباض است و مشکلات نقدینگی به وجود می‌آید، این امر کاملاً پرخطر و خطرناک است. در برخی کشورها این‌گونه است که اگر مدیران یا سهام‌داران شرکت نتوانند این بدهی‌ها را پرداخت کنند، ممکن است مجازات‌های کیفری خاصی اعمال شود.

درست است که میزان مناسب وام برای کسب‌وکار کوچک شما به نوع کسب‌وکار شما بستگی دارد، اما مساله مهم این است که مطمئن شوید، می‌توانید بهترین بازدهی را از سرمایه خود دریافت کنید. از قبل باید ارزش سود ماهانه، اقساط پرداختی و همچنین مدت وام را بدانید. سعی کنید پرداخت‌های وام را از سود مورد انتظار کسر کنید تا بفهمید وام چه هزینه‌ای برای شما دارد و مطمئن شوید که آن را به موقع بازپرداخت می‌کنید و دچار ورشکستگی نمی‌شوید.

4- کم قرض نگیرید

شروع بدون سرمایه کافی هم به اندازه وام گرفتن خطرناک است. اگر فرض کنید که سود شما، هزینه‌های عملیاتی را پوشش می‌دهد، بدون اطمینان از سرمایه کافی برای حفظ عملکرد پروژه‌تان، ممکن است در کسب و کار خود با مشکلات جدی مواجه شوید. اینکه به دقت در مورد هزینه انجام یک تجارت خاص در حوزه خود تحقیق و بودجه شرکت را تعیین کنید بسیار سودمند است. این موضوع می‌تواند به شما ایده دهد که چه مقدار پول به عنوان حداقل سرمایه نیاز دارید. مخصوصاً در شرایط فعلی ایران که ارزش زمانی ریال رو به افول است و سرمایه گذاری و دریافت وام کمک زیادی به حفظ سرمایه در مقابل تورم می‌کند.

5-به جمع آوری پول و جریان‌های نقدی توجه لازم را داشته باشید

جریان نقدی، سوخت موتور برای کسب و کار است تا آن را به جلو سوق دهد. در ابتدای پروژه‌تان، برخی از مشتریان ممکن است پیشنهاد خرید محصول شما را ارائه دهند، چه به صورت بدهی، چه پیش فروش یا اقساطی، و احتمالاً ممکن است برای حفظ آن‌ها تسلیم خواسته‌هایشان شوید. اما اگر به هر دلیلی قادر به وصول آن در آینده نباشید، ممکن است این بدهی دلیل شکست پروژه شما باشد. به همین دلیل، به ویژه در ماه‌های اول پروژه، حتماً به فروش نقدی متکی باشید. پس از موفقیت، می‌توانید شرایط فروش انعطاف‌پذیرتر و ملایم‌تری را برای برخی از مشتریان خوب و قابل اعتماد خود فراهم کنید.

شایع‌ترین دلایل مبارزات مالی و ورشکستگی از فقدان علاقه بازار گرفته تا تضادهای داخلی بر سر استراتژی یا اجرا است، بنابراین، مهم است که از اصول اساسی ذکر شده غافل نشوید.

طبق گزارش مدرسه بازرگانی هاروارد، 30 تا 40 درصد استارت‌آپ‌ها ورشکست می‌شوند و در نهایت تمام دارایی‌های خود را نقد می‌کنند. بسیاری از عوامل زمینه‌ای باعث می‌شوند که شرکت‌ها نتوانند سود کسب کنند و در نهایت از فعالیت خارج شوند. حالا سؤال مهم این است

چه چیزهایی باعث ورشکستگی شرکت‌ها می‌شوند؟ عوامل زیادی وجود دارد که به 4 مورد شایع آن می‌پردازیم:

همچنین بخوانید 6 اشتباه استارتاپی که باید از آن‌ها پرهیز کنید

ورشکسته

1- تقاضای ناکافی

شرکت‌ها برای رسیدن به موفقیت در فروش محصولات و خدمات، نیاز به تقاضا دارند. اگر تعداد کمی از مصرف کنندگان بخواهند محصولات یا خدمات شرکت شما را خریداری کنند، ممکن است نتوانید به درآمد کافی برای پوشش هزینه‌های خود و کسب سود برسید. تقاضای پایین می‌تواند ناشی از عوامل زیادی باشد، مانند ارائه محصولات و خدماتی که مصرف‌کنندگان به آن‌ها علاقه ندارند و آن را نمی‌خواهند.

2- رقابت

رقابت عامل دیگری است که می‌تواند تقاضا برای محصولات و خدمات یک شرکت را سرکوب کند و منجر به شکست استارت‌آپ شود. به‌عنوان‌مثال، اگر یک فروشگاه سخت افزاری بزرگ در نزدیکی یک فروشگاه سخت افزاری محلی باز شود، ممکن است ابر فروشگاه برخی از مشتریان فروشگاه محلی را با قیمت‌های پایین جذب کند. حضور رقیب می‌تواند باعث شود که درآمد فروشگاه محلی به حدی کاهش یابد که دیگر سودی نداشته باشد و در نهایت ممکن است مجبور به تعطیلی آن و اعلام ورشکستگی شود.

3- عدم کنترل هزینه‌ها

سود برابر است با کل درآمد منهای کل هزینه‌ها. حتی اگر یک شرکت بتواند درآمد زیادی ایجاد کند، ممکن است شرکت به سودی دست پیدا نکند زیرا هزینه‌های آن ممکن است بسیار زیاد باشد. شرکت‌ها متحمل هزینه‌های مختلفی مانند پرداخت دستمزد به کارکنان، پرداخت سود بدهی‌های تجاری، هزینه مواد و قطعات برای تولید کالا و اجاره فضای اداری و سایر امکانات تجاری می‌شوند. خرج کردن بیش از حد مانع از توانایی شرکت برای کسب سود می‌شود و منجر به ورشکستگی می‌شود.

4- افت بازار

تغییر در ترجیحات بازار می‌تواند باعث کاهش فعالیت بازارها در طول زمان شود که می‌تواند منجر به شکست کسب و کار شود. افت بازار اغلب به دلیل پیشرفت در فناوری رخ می‌دهد. به‌عنوان‌مثال، فناوری پخش آنلاین ویدئو، جایگزینی برای اجاره فیلم از فروشگاه‌های اجاره‌ای ویدئویی ارائه می‌دهد که درآمدی را که فروشگاه‌های اجاره‌ای کسب می‌کنند کاهش می‌دهد.

 

شما می‌توانید با برقراری ارتباط با کارشناسان ما در مرکز نوآوری و شتابدهی مایا، سوال‌ها و مشکلات خود را در میان بگذارید. علاوه بر این می‌توانید از خدمات ما برای توسعه‌ی کسب و کار خود استفاده کنید.

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی نشان گذاری شده اند *

مقالات آموزشی

سبد خرید