Home » بازاریابی محتوا برای استارتاپ ها؛ چگونگی کسب موفقیت حتی در مراحل ابتدایی

بازاریابی محتوا برای استارتاپ‌‌ها؛ چگونگی کسب موفقیت حتی در مراحل ابتدایی

بازاریابی محتوا برای استارتاپ ها؛ چگونگی کسب موفقیت حتی در مراحل ابتدایی

بازاریابی محتوا برای استارتاپ ها به یک استراتژی متمرکز و انعطاف‌پذیر نیاز دارد که هوشمندانه پیاده‌سازی شود. اجرای یک استراتژی موثر نه تنها مقرون‌ به صرفه است بلکه نتایج شگفت‌انگیزی برای شما به ارمغان خواهد آورد. با این حال دنیای محتوا دستخوش تغییرات اساسی شده است. انتظارات کاربران به شدت در حال افزایش است، در حقیقت این روزها یک پست کوتاه در وبلاگ بدون استفاده از تصاویر یا ویدیوها نمی‌تواند برای شما کاری انجام دهد.

در حال حاضر در تمام حوزه‌ها شاهد شکل گرفتن فضایی رقابتی هستیم که تمام غنائم به برنده می‌رسد. در حقیقت برنده با ارائه محتواهای باکیفیت و گیرا اکثریت چشم‌ها و کلیک‌ها را به دست می‌آورد. با توجه به مطالعه‌ای که به تازگی توسط Ahrefs منتشر شده است ۹۰/۶۳ درصد از مطالب هیچ بازدیدی از گوگل نصیبشان نمی‌شود. به عبارتی ورودی آن‌ها از گوگل صفر است.

در این شرایط یک استارتاپ چگونه می‌تواند دل به دریا بزند؟ چگونه می‌تواند حتی با بودجه‌ی اندک یک کمپین به یادماندنی را عملی کرد؟ عجله نکنید! در این یادداشت شما درباره‌ی چگونگی برنامه‌ریزی کمپین بازاریابی محتوا و همچنین چگونگی اندازه‌گیری موفقیت آن یاد خواهید گرفت. در ادامه با مایا همراه باشید.

برنامه‌ریزی کمپین‌های بازاریابی محتوا برای استارتاپ‌ها

شما می‌توانید کارهای مختلفی از جمله سئو، روابط عمومی و شبکه‌های اجتماعی انجام دهید. با این حال این استراتژی‌ها می‌توانند طاقت‌فرسا، گران و گمراه‌کننده باشند.

وقتی شما بودجه‌ی کمی در اختیار دارید، فعالیت در تمام کانال‌ها را در دستور کار قرار ندهید زیرا  بسیار سطحی و ضعیف عمل خواهید کرد. سعی کنید در این شرایط بین کانال‌های طولانی‌مدت مانند سئو، شبکه‌های اجتماعی و پادکست و کمپین‌هایی که می‌توانند توجهی که به آن نیاز دارید را خیلی سریع به شما جلب کنند تعادل برقرار کنید.

برای مثال شما می‌توانید تبلیغات خود را به پادکسترهای معروف صنعت خود بسپارید. از این طریق شما می‌توانید در همین روزهای ابتدایی در کوتاه‌ترین زمان ممکن توجه‌ها را به خود جلب کنید. لازم به ذکر است همه چیز در جلب توجه مخاطبان خلاصه نمی‌شود. در حقیقت این تبلیغ به شما امکان می‌دهد بازار را درک کنید، پیام را اصلاح کنید و اولین فرصت‌های خود را ایجاد کنید.

با این حال مهم نیست شما در حال برنامه‌ریزی برای یک کمپین بلندمدت هستید یا قرار است یک کمپین کوتاه‌مدت اجرا کنید، در هر دو حال ۴ مورد زیر می‌توانند چارچوب برنامه‌ریزی استراتژی بازاریابی محتوا برای استارتاپ‌ها را شکل دهند.

۱. ماموریت

قبل از پیاده‌سازی کمپین خود باید اهدافتان را تعیین کنید. این مساله به هماهنگی تیم، برقراری ارتباط با هدف و اندازه‌گیری رشد و موفقیت کمک می‌کند. از این رو اهداف شما باید اهدافی عینی و قابل اندازه‌گیری باشند.

تعریف ماموریت کلی به شما کمک می‌کند که تصویر بزرگتری از آینده‌ی خود رسم کنید. چند نمونه‌ از ماموریت‌هایی که می‌توانید برای بازاریابی محتوا خود در نظر بگیرید در زیر آورده شده است:

 • افزایش آگاهی از برند با کمک روابط عمومی
 • برپایی یک رویداد برای ایجاد روابط کاری و مرتبط در صنعت
 • ایجاد یک وبلاگ برای افزایش ترافیک ارگانیک وب‌سایت

۲. هدف

اهداف شما همانطور که گفته شد باید قابل اندازه‌گیری باشند. به احتمال زیاد شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI) را شنیده‌اید. یک هدف باید بسیار دقیق باشد تا بتوانید به راحتی و بدون هیچ شک و شبهه‌ای تشخیص دهید که به آن رسیده‌اید یا خیر.

برای درک بهتر چند نمونه از اهدافی که می‌توانید برای بازاریابی محتوای خود مشخص کنید در زیر آورده شده است:

 • انتشار ۴ پست بلاگ در هفته بر اساس کلمه‌های کلیدی از پیش تعیین شده
 • برگزاری مهمانی با اینفلوئنسرهای صنعت
 • انتشار ۲۰ محتوای تبلیغاتی در جراید تا قبل از پایان ۳ ماهه‌ی سوم سال

۳. پیام

پیام شما باید حاوی ارزش و سود مخاطبان هدفتان باشد. اگر در حال برنامه‌ریزی برای سئو یا شبکه‌های اجتماعی هستید، مشتریان راغب (لیدها) و دنبال‌کنندگان وفادار شما مخاطبان هدفتان به حساب می‌آیند.

درباره‌ی نیازها و مشکلاتی که با آن‌ها دست و پنجه نرم می‌کنند حرف بزنید. راه‌حل‌های مفید و منحصر به فردی برای رفع آن‌ها ارائه کنید. به خاطر داشته باشید که بازاریابی محتوا برای آموزش است. در حقیقت قرار نیست در محتواهای خود به طور دقیق به بررسی محصولات یا خدمات خود بپردازید.

اگر به دنبال پیاده‌سازی یک کمپین روابط عمومی هستید روزنامه‌نگارها و خبرنگاران مخاطبان شما به شمار می‌آیند که باید با آن‌ها کار کنید. آن‌ها به دنبال یک داستان جالب جدید و هیجان‌انگیز برای پوشش دادن هستند. نیازهای آن‌ها با نیازهای مشتریان راغب (لیدها) یا دنبال‌کنندگان شما یکی نیست.

پیام شما باید مرتبط با مخاطب هدف مورد نظر شما باشد. برای پیام هر کمپین ابتدا وضعیت و جایگاه خود در مسیر برقراری مشتری راغب بالقوه و سپس تلاش برای تبدیل کردن آن به مشتری خود قرار دارید. در حقیقت شاید پیام شما و روش انتقال آن برای مشتری‌هایتان معنا داشته باشد اما برای شخصی که برای اولین بار از وب‌سایت شما بازدید می‌کند منطقی به نظر نرسد.

۴. ترویج

برندها باید کمی از سرعت تولید محتوای خود بکاهند و برای به دست آوردن حداکثر بازده سرمایه‌گذاری و همچنین دیدن نتیجه‌ی تلاش خود، محتواها را بچلانند! اجازه دهید این موضوع را با یک مثال پیش ببریم.

برگزاری یک وبینار را در نظر بگیرید. صاحبان برندها تلاش زیادی صرف ایجاد این قطعه‌ی با ارزش، ثبت‌نام و میزبانی این رویداد می‌کنند. به محض برگزاری وبینار، بیشتر برندها تنها در صورت وجود تقاضا پس از برگزاری وبینار آن را ارائه می‌کنند. در حقیقت در گوشه‌ای آن را رها می‌کنند تا خاک بخورد!

در عوض با این کار شما می‌توانید از وبینار خود ایده بگیرید و آن را به محتوای نوشتاری، تصویری یا حتی صوتی تبدیل کنید. قسمت‌های کوچکی از وبینار را جدا کنید و محتواهای ویدیویی جذابی از آن تولید کنید تا بتوانید مخاطب را به سمت محتوا و مطالب هدایت کنید.

آیا شرکت‌کنندگان در وبینار سوال‌های خاصی پرسیدند؟ شما می‌توانید از این فرصت استفاده کنید و پاسخ آن‌ها را در وبلاگ یا شبکه‌های اجتماعی خود به صورت متنی یا تصویری منتشر کنید. پرسش و پاسخ‌هایی که به صورت طبیعی در وبینار شکل گرفته‌اند را می‌توانید در قالب یک مجموعه‌ی صوتی منتشر کنید.

برای داشتن یک استراتژی بازاریابی محتوای موثر و عالی برای استارتاپ خود به بودجه‌ی هنگفتی نیاز ندارید. در حقیقت به جای رها کردن قطعه‌های پازل خود از آن‌ها به طرق مختلف استفاده کنید. به عبارت دیگر استفاده‌ی مجدد و ترویج محتوا به خصوص محتوایی که پیش از این مورد توجه‌ی مخاطبانتان قرار گرفته است روشی است که باید به آن برای کسب موفقیت با بودجه‌ی محدود متوسل شوید.

بهبود اثربخشی بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا

اگرچه ورود به دنیای محتوا آسان است اما همانطور که می‌دانید موانع زیادی برای رسیدن به اهداف وجود دارد. اگر می‌خواهید در بازاریابی محتوا پیروز شوید چند نکته‌ی مهم وجود دارد که باید آن را در نظر بگیرید:

 • متمرکز: تعداد محدودی کانال انتخاب کنید و یاد بگیرید که چگونه در آن‌ها فعالیت کنید.
 • کیفیت: کسب مهارت کافی به زمان نیاز دارد. در هفته‌ها و حتی ماه‌های اول بیش از حد روی استانداردها تمرکز نکنید و وقت خود را به افزایش کیفیت اختصاص دهید.
 • ثبات: بازاریابی محتوا یک بازی است که نتیجه‌ی آن به دلیل اثر مرکب بسیار چشم‌گیر است. از این رو به کانال خود بچسبید تا بازدهی نمایی را با گذشت زمان مشاهده کنید.

از آنجایی که محتوا می‌تواند برای بسیاری از کسب و کارها به عنوان نیروی محرک عمل کند برندها به اشتباه تصور کرده‌اند که محتوای بیشتر با نتایج بهتر همراه است. واقعیت این است که محتوای بیشتر به طور معمول تنها به معنای هزینه‌ی بیشتر و کارایی کمتر است.

بازاریابی محتوای به یاد ماندنی

استارتاپ‌ها باید تمرکز خود را روی ساخت پیام منحصر به فرد بگذارند و سپس افراد همفکر را برای باور داشتن به این پیام پیدا کنند. از این رو منحصر به فرد باشید و سعی کنید در بازار خود موضع‌گیری کنید.

قدرت بازاریابی محتوا ایجاد و جذب تقاضا است. اگر محتوای شما مانند سایر افراد تنها دیده و خوانده شود ممکن است کلیک کافی را به دست بیاورید اما هیچ‌کس شما را به یاد نخواهد آورد.

برند و صدای شما بسیار اهمیت دارد. در حقیقت سئو یا کلیک ناشی از فعالیت شبکه‌های اجتماعی را به یک طرفدار بالقوه تبدیل می‌کنند. به خاطر داشته باشید که شما به افرادی نیاز دارید که وظیفه‌ی ترویج کسب و کار شما را به عهده داشته باشند. در حقیقت آن‌ها باید نگهبان واقعی برند شما و انتقال‌دهنده‌ی صدای آن باشند.

زمانی می‌توان به یک بازاریابی محتوا صفت خوب را نسبت داد که در درجه‌ی اول منحصر به فرد باشد. از این رو باعث می‌شود زمانیکه مشتری فرآیند خرید خود را آغاز می‌کند محصولات و خدمات شما را ابتدا و پیش از سایر رقبا به یاد بیاورد. هدف شما از بازاریابی محتوا تنها جذب کلیک نیست. در حقیقت شما به دنبال جذب کلیک و تبدیل موثر آن هستید.

یک استارتاپ چگونه می‌تواند موفقیت بازاریابی محتوا را اندازه‌گیری کند

در روزهای اولیه راه‌اندازی استارتاپ، بازاریابی محتوا بازاری قدرتمند برای آزمایش پیام و پیشنهاد شما و همچنین ایجاد روابط اولیه به شمار می‌آید. در حقیقت هدف شما ابتدا باید تولید محتوای با کیفیت زیاد و بهبود بخشیدن پیام و پیشنهادتان باشد.

به خاطر داشته باشید معیار سنجش شما برای محتواهای ابتدایی خود نباید تعداد بازدیدها، بک‌لینک‌ها یا رتبه‌بندی کلمه‌های کلیدی باشد. در حقیقت در این مرحله شما به دنبال تایید ایده‌ها و موضوع‌ها توسط بازار هستید. از این رو شما قبل از هر چیزی باید تلاش کنید جامعه‌ای ایجاد کنید. پس از به دست آوردن اعتبار و جامعه‌ی هدف خود ۵ برابربیشتر از نزدیک‌ترین رقیب خود محتوا را در بازار تزریق کنید        .

با گذشت زمان شما خواهید فهمید که انواع مختلف محتوا در خدمت پازل بازاریابی کلی شما هستند. در واقع پس از مدتی شما می‌دانید که به چه محتوایی برای سئو، چه محتوایی برای بهبود رابطه‌ با مخاطب هدف و چه محتوایی برای روابط عمومی نیاز دارید. از این رو شما در این مرحله می‌توانید اندازه‌گیری موفقیت خود را با هر کدام از اهدافتان بسنجید.

در حقیقت پس از کسب مهارت کافی در تولید محتوای تاثیرگذار و گیرا می‌توانید زمان بیشتری را صرف رهگیری معیارهای بازاریابی محتوا مانند تعداد بازدید از صفحه، نرخ تبدیل و درآمد با جزییات بیشتر کنید.

ایده‌های بازاریابی محتوا با بودجه‌‌ی کم

مزیت استارتاپ‌ها نسبت به سازمان‌های بزرگ و جاافتاده انعطاف‌پذیری و چالاکی آن‌هاست. از این رو می‌توانید خلاقیت به خرج دهید زیرا هیچ محدودیتی برای شما وجود ندارد. از ارائه‌ی راهکارهایی برای برجسته شدن در شبکه‌های اجتماعی با کمک برند کارفرمای خود تا تولید و ترویج محتوا به کمک اینفلوئنسرها می‌تواند به شما در روزها و ماه‌های ابتدایی کمک کند.

در این بخش به بررسی چند ایده برای بازاریابی محتوا با بودجه‌ی محدود و اندک می‌پردازیم. این ایده‌ها از آنجایی که از پلت‌فرم‌هایی استفاده می‌کنند که پیش از این مخاطب در آنجا حضور دارد می‌توانند منجر به نتایج فوری شوند.

 • حضور در پادکست‌های فعال صنعت خود
 • برندینگ کارفرما و کارکنان حامی و مدافع
 • سخنرانی در کنفرانس‌ها
 • میزبانی یا شرکت در وبینارها
 • همکاری با اینفلوئنسرها
 • تهیه گزارش صنعت
 • پیوستن به جوامع آنلاین مانند فیس‌بوک و لینکدین
 • تولید محتوا در لینکدین یا ویرگول
 • تبلیغات هدفمند (لینکدین یا ایمیل)

سخن آخر

بازاریابی محتوا ابزاری قدرتمند برای ایجاد و جذب تقاضا به شمار می‌آید. لازم به ذکر است این به تعهد و ثبات شما در مسیر بستگی دارد.

به جای پرداختن به کانال‌های مختلف روی یک کانال تمرکز کنید. ابتکار عمل به خرج دهید. از بازخورد مخاطبان موجود و اولین مشتریان راغب (لیدها) خود برای کسب موفقیت‌های سریع استفاده کنید.

روی کانال‌هایی تمرکز کنید که مخاطب هدف ایده‌آل شما آن‌ها را دوست دارد. تلاش کنید تا به نتایج مورد نظر خود برسید و سپس به سراغ سایر کانال‌ها بروید. در حقیقت از این شاخه به آن شاخه نپرید!

سعی کنید آن چیزی که برای جایگاه و شرایط شما مناسب است را پیدا کنید. در حقیقت روشی را که بیشترین بازدهی را برای شما به ارمغان می‌آورد را شناسایی کنید و دوباره آن را اجرا کنید.

شما می‌توانید برای پیدا کردن پاسخ سوال‌های خود با کارشناسان ما در مایا ارتباط برقرار کنید. علاوه بر این می‌توانید از خدمات ما برای توسعه و رشد استارتاپتان و همچنین پیاده‌سازی ایده استارتاپی خود استفاده کنید.

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی نشان گذاری شده اند *

مقالات آموزشی

سبد خرید